_HLEDAT
« Květen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Výsledky sportovních akcí

Mistrovství Evropy 2012, CACIL, HU

Mistrovství Evropy 2012, CACIL, HU

Reportáž z coursingu, z maďarského Dukanezsi nám zaslala naše dlouholetá členka paní Věra Malátková, aktivní účastnice a pořadatelka i coursingových akcí u nás.

Mistrovství Evropy v coursingu 2012

Gödöllő, Maďarsko, 8. - 10.6. 2012 

Letošní ME v coursingu bylo provázeno  počátečními organizačními  zmatky. Po podzimním závodu na  avizovaném místě, došlo ke změně  a tak místo do Gödöllő  jsme zamířili počátkem června na maďarské dostihové závodiště v městečku Dunakezsi, které je cca 30km  severovýchodně od Budapešti. Mě potěšilo, že mimo nominace mých čtyř fen mi byla potvrzena i nominace rozhodčího. 

Jeli jsme tedy natěšeni na mimořádné zážitky, které vždy tyto vrcholné závody provázejí. Po loňském roce jsem  měla stejné  nároky.  Mým snem bylo aspoň jednu sloughi  na „bedně“ tj. do šestého místa. Loni se to naší Ulince povedlo, byla na 5. místě. Za Českou republiku byli nominovány dvě sloughi  feny Jamuna Bohemia Genao a Lajjina Bohemia Genao a dva azavaci. Vzhledem  k tomu, že maďarští organizátoři určili veterinární přejímku od 16.00 -18.00 hodiny den před závodem, bylo už ve čtvrtek po našem příjezdu v českém táboře docela plno.  Večer na mítinku rozhodčích a vedoucích ekip bylo velmi živo, mnohým vadily na určených drahách díry po syslech a  „kaktusy“,velké ostré přízemní bodláky. Bylo rozhodnuto ráno v pět hodin uspořádat  úpravu trati. Bohužel sešlo se nás opravdu velmi málo. V sedm  ráno začal mítink rozhodčích a vedoucích ekip v 7.15 již byl k dispozici rozpis běhů a v 8.00 hodin  se mělo začít běhat. Pátek byl závodním dnem i pro azawaky, kterých se letos sešlo 19,  11 fen a 8 psů z pěti zemí.  Jejich první běh byl na dráze číslo 2  a posuzovali je rozhodčí z Maďarska, Dánska a Belgie. Bohužel závod nezačal v 8.00 hodin, ale cca v 9.00 a právě na dráze č. 2  ještě došlo k technické závadě a skoro hodinu se tam neběhalo. První kolo bylo odběháno cca v 13.00 hodin a vedoucí holandské ekipy vznesl protest proti  běhání druhého kola neb bylo ve stínu naměřeno 38,5 stupně. Rozhodnutí komisaře CDL bylo: sejdeme se v 16 hodin a rozhodneme, zda druhé kolo bude či nikoliv. V 16 hodin padlo rozhodnutí, že druhé kolo nebude, ač organizátoři slibovali zkrácení trasy, ale  verdikt veterinářky byl nekompromisní. Je schopna akceptovat 25 stupňů a to bylo opravdu podstatně více.  "Vyhlášení výsledků bude v 19hodin na místě ceremonie".  A tak vlastně díky tomuto rozhodnutí o absenci druhého jsme zažili jediné vyhlášení za denního světla z možností fotografování. Ceremonie na ME je vždy velmi příjemná, vstřícná, milá, mezinárodní, všichni fandí všem, nejvíce však svým. I česká výprava měla  několik želízek v ohni a tak jsme slyšeli třikrát českou hymnu pro evropského mistra.

Za obrovského vedra proběhla  veterinární přejímka  pro sobotní závodníky, mezi nimiž byli i mí čtyři závodníci včetně sloughinek.. Vzhledem k horku se večer rozhodlo, že se začne běhat již v sedm hodin, což znamenalo mítink rozhodčích a vedoucích ekip v 6.00. Před tím vyvenčit a postarat se o veškeré mé závodníky. Budíček v 5.00 Ráno bylo opět předznamenáním velmi horkého dne i když předpovědi slibovali déšť a ochlazení. Nebylo tomu tak. Sloughi se letošního ME zúčastnil nebývale malý počet závodníků celkem 11,      8 fen a tři psi. Z tohoto důvodu běželi mix o jeden titul a jednoho CACILa psi z Německa, Slovenska a České republiky. Oproti loňsku kdy bylo 23 fen a 18 psů to byl opravdu posun zpět. Uvidíme příští rok v Německu, co vedlo majitelé plemene sloughi k tak malé účasti. Chyběli tradiční Francouzi, Rakušané i Holaňďané. První kolo běželi po salukách na trati č. 2. Jamuna Bohemia Genao stejně jako loni dostala do rozběhu loňského Mistra Evropy – psa. Předvedla pěkný stabilní běh a po prvním kole byla na 6. místě. Lajjina  běžela v první fázi velmi dobře, avšak  druhé půlce velmi opatrně. Při cestě z dráhy jsem zjistila, že kulhá, ale  až po opláchnutí nohy a řádné prohlídce jsem zjistila, že má sedřený polštářek  na pravé noze. S namazanou  nohou vazelínou a ovázanou  obinadlem jí nedělalo problém při venčení honit vylézající sysly. Opět stejný problém jako  v pátek, rozhodování zda se bude či nebude běhat druhé kolo.  V 16.00 hodin se zatahuje obloha a je rozhodnuto, druhé kolo bude. Pro mě zase velké rozhodování zda Lajjinu do závodu pustit nebo jí stáhnout. Znovu a opět testování na syslech. Zavázaná noha jí nedělá problémy a tak jdeme k dráze č. 1, kde běhají saluki a po nich sloughi. Obě nastupují v bílé dečce. Lajjla bez problémů absolvuje svůj běh se slovenskou Bassirou ag Dalvit , která je českého původu. Nahlášený další běh se nekoná a Ulince nepřišel soupeř, takže svůj běh absolvuje sama a jak posléze zjišťuji je za něj hodnocena velmi dobře. Odcházíme z dráhy a obě  "moje holky"  kulhají. Jdeme rovnou k veterináři a ten jim oběma ustřihává kus polštářku (Lajle jen na jedné, neb druhou měla zavázanou), desinfikuje a radí 3x denně desinfikovat.  Jak jsem později zjistila, takto zraněných psů bylo celkem dost.  Druhé kolo na trati č. 2 je doběháno skoro v 8hodin večer a tak vyhlášení výsledků bude cca v 22hodin. To že byla tma je jasné, ale již na cestu  k místu ceremonie dávám všem psům pláštěnky, neb začíná poprchávat. Když vyhlašují na šestém místě Lajjinu Bohemia Genao, prší již opravdu hodně a tak se jí ani nesnažím pláštěnku sundat ač pod ní má reprezentační dres. Jamunu Bohemia Genao vede na stupně vítězů (čtvrté místo), kamarádka a také jí nechává pláštěnku. Je tma, prší fotografovat téměř nelze. 

Kolem půlnoci  se vracíme za deště zpět.  Ráno opět brzké vstávání, den je  příjemný neprší je pod mrakem. My  se dovídáme, že výsledky se musí všechny přepočítat, neb je problém v programu, který se naštěstí sloughin netýkal (jednalo se o problém, pokud je stejný počet bodů). Původně jsem měla v plánu dojít s "holkama" ke stupním vítězů a vyfotografovat je s plaketami, ale když jsem viděla jejich nechuť chodit po louce s bodláky, vzdala jsem to. Raději jsme na cestě honili sysly.Večerní vyhlášení výsledků je opět za tmy, ale naštěstí bez deště. V noci je velká bouřka, prší, ale my se jen radujeme z pěkně prožitého prodlouženého sportovního psího víkendu. Velké poděkování patří Johaně Horákové, vedoucí české ekipy za podporu jazykovou, morální  i fyzickou. A velké uznání paní Veronice Kučerové-Chrpové, která byla pověřeným delegátem FCI CDL a svoji práci zvládla na velkou jedničku. 

Teď ještě míříme na tři dni k Balatonu. Zrekreovat sebe i pesany a tím uděláme zase na rok tečku Mistrovství Evropy v coursingu.

Za rok  a  týden (22 – 23.6 ) do Německa.

Věra Malátková

  SLOUGHI mix (10)        
1. Chana Mahanajim   Dr. Sabine Schlenkrich, D   263 267 530
2. Cenna Mahanajim Astrid Rollnik, D 262 255 517
3. Djebel Mahanajim Dr. Sabine Schlenkrich, D 263 250 513
4. Jamuna Bohemia Genao Věra Malátková, CZ 261 251 512
5. Ahaggar ag Dalvit Emilia Petrovska, SK 262 247 509
6. Lajjina Bohemia Genao Věra Malátková, CZ 256 248 504
Zpět